Gratis Calculator

Marge Berekenen in seconden

Bereken je brutomarge, opslag en verkoopprijs. Inclusief branche benchmarks zodat je weet waar je staat.

€
€
Snel antwoord

Wat is brutomarge?

Brutomarge is het verschil tussen je verkoopprijs en je inkoopprijs, uitgedrukt als percentage van de verkoopprijs. Formule: ((verkoopprijs \u2212 inkoopprijs) / verkoopprijs) \u00d7 100%. Een marge van 40% betekent dat van elke euro omzet 40 cent overblijft na inkoopkosten. Hoe hoger de marge, hoe meer winst per verkocht product.

Gemiddelde marges per branche

BrancheBrutomargeOpslag
Detailhandel / Retail25-50%33-100%
Horeca & Restaurants60-70%150-233%
E-commerce30-50%43-100%
Dienstverlening50-70%100-233%
Groothandel15-25%18-33%
Productie / Maakindustrie25-40%33-67%
Bouw & Installatie20-35%25-54%

Bron: CBS, branche-analyse 2024/2025. Marges zijn indicatief en kunnen per bedrijf verschillen.

Marge vs. Opslag: wat is het verschil?

Voorbeeld

Inkoopprijs

€50

Verkoopprijs

€100

Marge

Winst / Verkoopprijs

€50 / €100 = 50%

Opslag

Winst / Inkoopprijs

€50 / €50 = 100%

Tip: Bereken je marge altijd op prijzen exclusief BTW. BTW is een doorgeefbelasting en hoort niet thuis in je margeberekening.

Zo bereken je marge

  1. 1

    Vul de inkoopprijs in

    Voer de prijs in die je betaalt aan je leverancier voor het product of de dienst.

  2. 2

    Vul de verkoopprijs in

    Voer de prijs in die je aan je klant in rekening brengt (exclusief BTW).

  3. 3

    Bekijk de brutomarge

    De brutomarge wordt berekend als: ((verkoopprijs - inkoopprijs) / verkoopprijs) × 100%. Dit is het percentage van de omzet dat overblijft na aftrek van inkoopkosten.

  4. 4

    Bekijk het opslagpercentage

    De opslag wordt berekend als: ((verkoopprijs - inkoopprijs) / inkoopprijs) × 100%. Dit is het percentage dat je optelt bij de inkoopprijs.

Veelgestelde vragen

Automatisch marges bijhouden?

Met JustRunBiz zie je in real-time je marges per product, klant en project. Koppel je boekhouding en krijg direct inzicht.

Bekijk prijzen
Marge Berekenen | Gratis Marge Calculator | JustRunBiz